Економічні аспекти ведення бізнесу в сфері бджільництва в Україні
Анотація
Бізнес у сфері бджільництва має достатньо високий потенціал для розвитку в Україні. В даний час бджолярі використовують лише 10% галузевого потенціалу. Природні умови України дозволяють значно збільшити частку вітчизняних продуктів бджільництва на міжнародному ринку.
У статті зроблено спробу дослідити реальний стан цієї сільськогосподарської галузі за допомогою відкритих ресурсів та даних, отриманих після опитування бджолярів. До уваги не брались промислові підприємства оскільки дані, отримані з відкритих джерел показують, що вони не є основними гравцями на ринку продуктів та послуг бджільництва в Україні. Наприклад, якщо говорити про виробництво меду, то великі підприємства займають лише 1,5% цієї ринкової ніші.
Бджільництво в Україні стикається з проблемами законодавчого регулювання та економічними проблемами, такими як низькі закупівельні ціни на мед та відсутність державної підтримки галузі.
У досліджені подано рекомендації щодо вдосконалення ведення бізнесу у сфері бджільництва, які базуються на результатах опитування та прикладах з досвіду інших країн.
У дослідженні показано, як в Україні розвивається реалізація меду та інших видів товарів і послуг бджільництва (прополісу, воску, бджолосімей, пилку, маточного молочка, послуг запилення, апітуристичні послуги).
Попередні економічні дослідження в цій галузі були зосереджені в основному на виробництві меду та базувались на даних з відкритих джерел і експертних опитувань. А у дослідженнях розвитку кооперативного руху не враховувалось бажання окремих бджолярів приєднуватися до кооперативів. Усі вищезгадані аспекти були враховані у даному дослідження.
Посилання
2. Hrytsenko V.L. (2017), “Exspertne Otsiniuvannia Vplyvu Factoriv na Rozvytok Rynku Productsii Bdjilnytstva”, Naukovyi Visnyk Uzhhorodskoho Natsionalnoho Universytetu. Seriia: Mizhnarodni Ekonomichni Vidnosyny ta Svitove Hospodarstvo, Vol. 12, pp. 81-87
3. Kapraliuk O.V. (2013), “Istoriya Rozvytku Vitchyznianogo Bdjilnytstva”, Visnyk ahrarnoi nauky, Vol. 11, pp. 74-75
4. Ministerstvo ekonomichnoho rozvytku i torhivli Ukrainy (2016), “Vyrobnytstvo ta eksport medu ta inshykh produktiv bdzhilnytstva”, Ministerstvo ekonomichnoho rozvytku i torhivli Ukrainy, available at : https://regulation.gov.ua/market/id549/statistics (accessed 25 August 2018)
5. Statistics Office of Georgia (2017), “Agriculture of Georgia 2017 Statistical Publication National”, Statistics Office of Georgia, available at : http://geostat.ge/index.php?action=wnews&lang=eng&npid=627 (accessed 1 September 2018)
6. Ukraina Voshla v Top-3 mirovyh exporterov meda (2018), Informational media resource Segodnia, available at : https://www.segodnya.ua/economics/enews/ukraina-voshla-v-top-3-mirovyh-eksporterov-meda-1143814.html (accessed 1 September 2018)
7. Yarmak A. (2017), “Spivpratsia plodoovochevoho biznesu ta bdzholiariv”, Materialy Chotyrnadtsiatoi mizhnarodnoi konferentsii “Ovochi ta frukty Ukrainy-2017. Obiednannia zarady uspikhu”, Kyiv
8. Zhuchenko D. B. (2014), “Peredumovy Stvorennia Rehionalnogo Kooperatyvnoho Obyednannia Pasichnykiv” Efektyvna ekonomika, Vol. 2, available at : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2750 (accessed 10 August 2018)