Економічні аспекти ведення бізнесу в сфері бджільництва в Україні

  • О.В. Шкарупа Сумський державний університет
  • А.А. Треус Сумський державний університет
Ключові слова: бджільництво, пасіка, економіка, бізнес, біоресурси

Анотація

Бізнес у сфері бджільництва має достатньо високий потенціал для розвитку в Україні. В даний час бджолярі використовують лише 10% галузевого потенціалу. Природні умови України дозволяють значно збільшити частку вітчизняних продуктів бджільництва на міжнародному ринку.

У статті зроблено спробу дослідити реальний стан цієї сільськогосподарської галузі за допомогою відкритих ресурсів та даних, отриманих після опитування бджолярів. До уваги не брались промислові підприємства оскільки дані, отримані з відкритих джерел показують, що вони не є основними гравцями на ринку продуктів та послуг бджільництва в Україні. Наприклад, якщо говорити про виробництво меду, то великі підприємства займають лише 1,5% цієї ринкової ніші.

Бджільництво в Україні стикається з проблемами законодавчого регулювання та економічними проблемами, такими як низькі закупівельні ціни на мед та відсутність державної підтримки галузі.

У досліджені подано рекомендації щодо вдосконалення ведення бізнесу у сфері   бджільництва, які базуються на результатах опитування та прикладах з досвіду інших країн.

У дослідженні показано, як в Україні розвивається реалізація меду та інших видів товарів і послуг бджільництва (прополісу, воску, бджолосімей, пилку, маточного молочка, послуг запилення, апітуристичні послуги).

Попередні економічні дослідження в цій галузі були зосереджені в основному на виробництві меду та базувались на даних з відкритих джерел і експертних опитувань. А у дослідженнях розвитку кооперативного руху не враховувалось бажання окремих бджолярів приєднуватися до кооперативів. Усі вищезгадані аспекти були враховані у даному дослідження.

Посилання

1. Derzhavna Sluzhba Statystyky Ukrainy (2016), “Tvarynnytstvo Ukrainy. Statystychnyi zbirnyk”, Derzhavna Sluzhba Statystyky Ukrainy, Kyiv
2. Hrytsenko V.L. (2017), “Exspertne Otsiniuvannia Vplyvu Factoriv na Rozvytok Rynku Productsii Bdjilnytstva”, Naukovyi Visnyk Uzhhorodskoho Natsionalnoho Universytetu. Seriia: Mizhnarodni Ekonomichni Vidnosyny ta Svitove Hospodarstvo, Vol. 12, pp. 81-87
3. Kapraliuk O.V. (2013), “Istoriya Rozvytku Vitchyznianogo Bdjilnytstva”, Visnyk ahrarnoi nauky, Vol. 11, pp. 74-75
4. Ministerstvo ekonomichnoho rozvytku i torhivli Ukrainy (2016), “Vyrobnytstvo ta eksport medu ta inshykh produktiv bdzhilnytstva”, Ministerstvo ekonomichnoho rozvytku i torhivli Ukrainy, available at : https://regulation.gov.ua/market/id549/statistics (accessed 25 August 2018)
5. Statistics Office of Georgia (2017), “Agriculture of Georgia 2017 Statistical Publication National”, Statistics Office of Georgia, available at : http://geostat.ge/index.php?action=wnews&lang=eng&npid=627 (accessed 1 September 2018)
6. Ukraina Voshla v Top-3 mirovyh exporterov meda (2018), Informational media resource Segodnia, available at : https://www.segodnya.ua/economics/enews/ukraina-voshla-v-top-3-mirovyh-eksporterov-meda-1143814.html (accessed 1 September 2018)
7. Yarmak A. (2017), “Spivpratsia plodoovochevoho biznesu ta bdzholiariv”, Materialy Chotyrnadtsiatoi mizhnarodnoi konferentsii “Ovochi ta frukty Ukrainy-2017. Obiednannia zarady uspikhu”, Kyiv
8. Zhuchenko D. B. (2014), “Peredumovy Stvorennia Rehionalnogo Kooperatyvnoho Obyednannia Pasichnykiv” Efektyvna ekonomika, Vol. 2, available at : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2750 (accessed 10 August 2018)
Опубліковано
2018-10-07
Як цитувати
Шкарупа, О., & Треус, А. (2018). Економічні аспекти ведення бізнесу в сфері бджільництва в Україні. Bulletin of Sumy National Agrarian University, (6(76), 86-88. вилучено із http://snaujournal.com.ua/index.php/journal/article/view/19
Розділ
УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ